NASTĘPNY MECZ
26.10.19, 13:00 - Pułtusk
12 kolejka IV ligi


Nadnarwianka Pułtusk
-:-
Huragan Wołomin
AKADEMIA CSP
» Aktualności CSP
» Informacje o CSP
» Numer konta
» Plan treningów
» Obóz piłkarski
» Regulamin CSP
» Powołania i informacje o meczach weekendowych
KLUB
»Dane Klubu
»Trenerzy
»Historia
»Stadion
»Lista sponsorów
I DRUŻYNA
»Kadra
»Transfery
»Statystyki
»Archiwum statystyk
»Huragan - terminarz
»IV liga - tabela/wyniki
»IV liga - strzelcy
»Okręgowy Puchar Polski
II DRUŻYNA
»Kadra
»Strzelcy
»Huragan II - terminarz
»Klasa A - tabela/wyniki
»Okręgowy Puchar Polski
JUNIORZY
»Rocznik 2003 (U-16)
»Rocznik 2004 (U-15)
»Rocznik 2005 (U-14)
»Rocznik 2006 (U-13)
»Rocznik 2007 (U-12)
»Rocznik 2008 (U-11)
Najlepsi strzelcy
7 – Mateusz Augustyniak
5 – Marcin Figiel
4 – Marcin Smoliński
4 – Kamil Żmuda
OBECNIE ONLINE
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 493
Najnowszy Użytkownik: ~On
Historia
Od założenia do wybuchu II wojny światowej


Już w 1921 r. dały się zaobserwować w Wołominie pierwsze symptomy powstawania sportu. To, co rozumiemy pod pojęciem kultury fizycznej w Wołominie już istniało. Młodzież powszechnie uprawiała gry towarzysko - zabawowe jak: "dwa ognie", "piłka do dołka", "palanta". Obserwując jednak swych rówieśników w pobliskiej Warszawie młodzież wołomińska zapragnęła czegoś więcej i pragnienia te zaczęła realizować. Zaczęło się, jak chyba wszędzie, od najpopularniejszej dyscypliny sportu - piłki nożnej. Na zasadzie entuzjastycznego pędu do uprawiania piłki nożnej podwórka, place i łąki zaroiły się młodymi zwolennikami futbolu.
Powstawały młodzieżowe zespoły podwórkowe, dzielnicowe, reprezentacje poszczególnych ulic, które toczyły między sobą mecze, organizowały rozgrywki, będące motorem współzawodnictwa i rozwoju sportu. Wszystko to działo się spontanicznie bez odpowiedniego przygotowania fizycznego i technicznego, bez znajomości zasad i przepisów gry, na prymitywnych, przez młodych sportowców przygotowanych boiskach, gdzie bramki najczęściej oznaczano szkolnymi teczkami lub czapkami. Prawdziwa piłka futbolowa była wówczas prawie nieosiągalna, grano więc ostatecznie taką, jaką udało się zdobyć. Niebawem młodzież gimnazjalna i starsza młodzież szkół powszechnych rozpoczęła organizowanie drużyn piłkarskich z których najbardziej znanymi w Wołominie były "Huragan" i "Korona", reprezentujące wołomińskie dzielnice "Parcelacji" i "Śródmieścia". Były to zaprzyjaźnione grupy miłośników futbolu, które rozgrywały mecze piłkarskie na jedynym istniejącym w mieście boisku piłkarskim na terenie, na którym obecnie znajdują się magazyny hurtowni spożywczej, naprzeciwko obecnego stadionu.Obserwując zauroczenie sportem młodzieży, jej zaangażowanie i duże predyspozycje, realizując jednocześnie prośby młodzieży z pomocą pośpieszyli ludzie doświadczeni, wyrobieni sportowo i społecznie. Byli to: były piłkarz Rosji Włodzimierz Tiuryn, do dziś żyjący w Wołominie honorowy członek "Huraganu" Wiktor Niebyłowski, późniejszy czołowy długodystansowiec Polski Marian Sarnacki, bracia Alfred i Marian Burakowscy oraz bracia Ludwik i Henryk Płońscy. Zwrócili się oni do władz miejskich i zaproponowali założenie klubu sportowego na co władze miejskie chętnie się zgodziły. Młodzież przyjęła to z entuzjazmem. Postanowiono, że przyszły klub przyjmie nazwę zwycięscy meczu pomiędzy drużynami: "Huragan" i "Korona". Mecz zakończył się zwycięstwem "Huraganu" i tę nazwę przyjął pierwszy klub sportowy w dziejach Wołomina.Do rejestru stowarzyszeń Wołomiński Klub Sportowy "Huragan" został wpisany w 1923 r., a pierwszym prezesem klubu został wybrany ówczesny burmistrz Wołomina inż. Mieczysław Czajkowski. Podkreślało to przychylny stosunek władzy samorządowej do kultury fizycznej i sportu i poważnie nobilitowało klub jako organizację, która ma do spełnienia ważne dla społeczeństwa Wołomina zadania. Do pierwszego zarządu klubu zostali wybrani: dr Stanisław Czaplicki - radny miejski jako zastępca prezesa, a funkcję członków zarządu objęli: przodownik policji Stanisław Rydecki oraz wszyscy wymienieni już powyżej obywatele Wołomina, którzy pierwsi udzielili młodzieży pomocy sportowej i organizacyjnej. W skład zarządy weszli również obywatele miasta: Saturnin Dobrowolski, Stanisław Świrczak, bracia Wacław i Lucjan Ciukowie, Kazimierz Ledóchowski oraz Czyżow i Matula, których imiona niestety nie zachowały się w źródłach i pamięci.


Niezwłocznie po urzędowej legalizacji jako stowarzyszenia, klub został członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej i w jego warszawskim okręgu zgłosił swoje drużyny do rozgrywek o mistrzostwo Okręgu Warszawskiego (WOZPN). Wcześniej już zorganizowane przez działaczy klubu drużyny seniorów i juniorów, poddane intensywnemu szkoleniu przystąpiły teraz do rozgrywek. Już w 1924 roku "Huragan" wystartował w turnieju "Kuriera Warszawskiego" z udziałem 24 drużyn. Młody klub wołomiński zwyciężył w tym turnieju i każdy z jego zawodników otrzymał żeton - pierwszą pamiątkę rywalizacji sportowej zdobytą poza Wołominem, turniej bowiem odbywał się w Warszawie w trudnej konkurencji sportowej z drużynami stolicy. W roku 1926 w turnieju szóstek piłkarskich organizowanych w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Eugeniczne "Huragan" zajął III miejsce. Z pierwszych lat działalności klubu zachowały się nazwiska zawodników grających w czarno - białych pasiakach i białych spodenkach, reprezentujących barwy "Huraganu". Byli to: H. Płoński, J. Uchmański, S. Szulich, Cz. Nadaj, Cz. Pąk, E. Gontarski, W. Tiuryn, Z. Hasselbusz, M. Strąk, M. Burakowski, Stemplewski, Złotnik, M. Hasselbusz.


Utalentowana i ambitna młodzież, prawidłowe jej szkolenie, oddanie i mądrość działaczy klubu wzorowo współpracujących z władzami samorządowymi oraz wszechstronne poparcie wołomińskiego społeczeństwa uznające od początku "Huragan" za swój klub - to czynniki, które powodowały nieustanny wzrost ; pozycji sportowej i prestiżu klubu w województwie warszawskim.


Jak było wcześniej stwierdzone społeczeństwo Wołomina darzyło zawsze klub wielką sympatią i poparciem uznając "Huragan" za klub miasta i społeczeństwa. Wielu obywateli Wołomina wspomagało klub dotacjami pieniężnymi na jego działalność i rozwój. Rzemieślnicy w darze dla klubu szyli kostiumy sportowe, wykonywali i reperowali buty piłkarskie. Na Jubileusz X-lecia w 1933 roku społeczeństwo Wołomina ufundowało klubowy proporzec dumnie noszony na czele kolumny członków "Huraganu" w czasie uroczystości państwowych i patriotycznych. Historyczna ta pamiątka obecnie pieczołowicie jest przechowywana w muzeum klubowym. Dobitnym dowodem uznania dla WKS "Huragan", jego potrzeb i konieczności rozwoju sportu w mieście pani Wacława Mossakowska, córka dziedzica Wołomina pana Wojciechowskiego wydzieliła w 1934 roku ze swych posiadłości 3 ha obszar gruntu z przeznaczeniem na boisko sportowe dla "Huraganu", który dotąd własnego boiska nie posiadał. Teren ten mieścił się przy końcu ulicy Długiej, przy obszarze leśnym Naswetra. Praca społeczna członków klubu, pomoc finansowa Magistratu miasta Wołomina z burmistrzem Józefem Cicheckim oraz wsparcie społeczeństwa Wołomina doprowadziły do powstania ogrodzonego stadionu sportowego, ze skromnymi, ale funkcjonalnymi urządzeniami sportowymi do piłki nożnej i innych sześciu sekcji sportowych klubu, które szybko powstawały obok wiodącej dyscypliny sportu piłki nożnej, z której "Huragan" jako organizacja powstał.


Rok 1935 to osiągnięty w imponującym stylu awans piłkarzy do Klasy "A", a w roku 1937 "Huragan" po ciężkich bojach osiąga awans do Ligi Okręgowej - najwyższej klasy Okręgu. Awans ten wywalczyli: N. Sielewicz, F. Budzynski, A. Nadwodny, J. Zabłotniak, J. Budny, M. Burakowski, A. Jóźwik, Wł. Dobrowolski, A. Zieliński, E. Narowski, W. Szymborski, St. Hajduk, R. Czyżewski, W. Cieślak, J. Bieś, M. Grodzki. Przeciwnicy "Huraganu" w Lidze Okręgowej to: "Legia" Warszawa, "Znicz" Pruszków, "Śkoda" Warszawa, "Warszawianka" Warszawa, "Orkan" Warszawa, "Granat" Skarżysko, CWS Warszawa, KS Starachowice, Fort Bema Warszawa, "Czarni" Radom, PWATT Warszawa.


Niestety radość z ciężko wywalczonego awansu została stłumiona w 1938 roku. W wyniku kontrowersyjnej decyzji nadzwyczajnego posiedzenia WOZPN-u nastąpiła zmiana w dotychczasowym systemie rozgrywek, zmniejszająca ilość drużyn Ligi Okręgowej z 12 do 8. "Huragan", który zajął 8 miejsce musiał powrócić do "A" klasy ponieważ zgodnie z regulaminem jego miejsce w Lidze Okręgowej zajął aktualny mistrz "A" klasy.


W roku 1939 po rozegraniu 23 spotkań "Huragan" uplasował się zdecydowanie w czołówce "A" klasy jednak rozgrywki nie mogły być kontynuowane. Dalszy marsz "Huraganu" w górę hierarchii sportowej przerwała bezczelna napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuch II wojny światowej.


Oceniając działalność i wyniki sekcji piłki nożnej WKS "Huragan" od czasów powstania sekcji do wybuchu wojny "1923-1939" należy podkreślić niezwykłą dynamikę jej działania, wielkie oddanie i fachowość działaczy, talent i pracowitość piłkarzy, poparcie i pomoc społeczeństwa i władzy samorządowej. Czynniki te były motorem osiągnięć sportowych i organizacyjnych. Z "kopciuszka podwórkowego" z lat 1922-1923 drużyna piłkarska "Huraganu" stała się jedną z najsilniejszych drużyn okręgu warszawskiego. Wołomin i jego obywatele byli dumni ze swych piłkarzy. Dlatego każdy mecz rozgrywany przez "Huragan" u siebie obserwowała większa część mieszkańców Wołomina. Zawody miały charakter barwnego pikniku, dającego uczestnikom fantastyczną i zawsze niecierpliwie oczekiwaną rozrywką i sportowe emocje. Mieszkańcy już od rana całymi rodzinami, dobrze wyposażeni w jadło ciągnęli wartkim strumieniem na stadion i skutecznie dopingowali swych "orłów" do boju. Wielu kibiców drużyny "Huraganu" zawsze towarzyszyło drużynie w meczach wyjazdowych nawet do odległych miejscowości województwa. Źródło: www.um.wolomin.pl
OSTATNI MECZ
19.10.19, 11:00 - Wołomin
11 kolejka IV ligi


Huragan Wołomin
4:1
Hutnik Warszawa
SPONSORZY
Miasto Wołomin

OSiR Wołomin

Czystość


Ladeks

Zina

ZEC
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.